Malowaliśmy zabytki Raciborza i okolic
27.06.2008

Plener Malarski Osób Niesłyszących "Tworzę wiec jestem" odbył sie w tym roku w 900-letnim mieście -Racibórz w dniach od 03-14 czerwca 2008 r. Jego organizatorem było Raciborskie Centrum Kultury i Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych w Raciborzu. Komisarzem pleneru był Michał Justycki, tłumaczem była Irena Białuska.
Racibórz jest najstarszym miastem południowego Śląska. W 1108 roku po raz pierwszy nazwę Raciborza wymienił Gall Anonim w swojej kronice. W 1177 roku gród raciborski stał stolicą księstwa obejmującego cały Górny Śląsk. Prawa miejskie otrzymał w 1257 r. W XVI wieku miasto dostało się pod panowanie czeskie, a w XVIII wieku pod panowanie pruskie. Do Polski wróciło dopiero w 1945 r po ciężkich walkach. Miasto to było zniszczone i spalone w 85%. Obecnie miasto to jest odbudowane i zrekonstruowane.
Plener Malarski Osób Niesłyszących otworzyła i ciepło powitała dyrektorka Raciborskiego Centrum Kultury pani Janina Wystub. Z zainteresowaniem wysłuchała jak nasi artyści opowiadali o swojej historii z działalności artystycznej wystaw i plenerów. Następnie podała program organizacyjny całego pleneru.
W pierwszym dniu zwiedziliśmy raciborskie muzeum, które mieści się w podominikańskim kościele z największą nekropolią Czeskich Przemyślidów. W muzeum moĹźna zobaczyć najstarszy w Polsce póĹşnogotycki piec kaflowy z końca XV w., który był na zamku piastowskim w Raciborzu. Atrakcja muzeum jest mumia Egipcjanki sprzed 2000 lat, przywieziona do Raciborza w połowie XIX w. prawdopodobnie jako prezent dla pięknej Raciborzanki.

W drugim była wycieczka do Rud Wielkich w których jest pocysterski pałac i wczesnogotycki kościół. Tam artyści malowali akwarelą zabytki XIII-wiecznego klasztoru jak i pałac opackiego.
W połowie XIX w. przeprowadzono przebudowę Opactwa na siedzibę magnacką i załoĹźono park angielski. W latach 1866 i 1910 gościł tu na polowaniu król Prus, a potem cesarz Niemiec Wilhelm II. Pocysterski kościół obecnie jest bazyliką mniejszą.
Na placu pocysterskiego pałacu artyści spotkali się z posłem sejmu PO Ziemi Raciborskiej - Henrykiem Siedlaczkiem. Po spotkaniu z posłem razem z inĹźynierem nadzoru nadleśnictwa w Rudach Wielkich Wiktorem Jelochą pojechaliśmy na tereny wielkich poĹźarów lasów z 1992 r., który był największym poĹźarem w historii Europy. Artyści zobaczyli jak odradza się zniszczony las jak równieĹź miejsce gdzie zginęło dwóch straĹźaków.

Następną wycieczką plenerowa był wyjazd do Tworkowa gdzie uczestnicy pleneru uwiecznili na obrazach ruiny renesansowego zamku, jak równieĹź zwiedzili XVI wieczny kościół z grobowcami potomków Tworkowa.

W piątym dniu pleneru zwiedzaliśmy najstarszy zamek Śląska - Zamek Piastowski w Raciborzu. Pierwszym budowniczym zamku był Mieszko I Plątonogi. Na tym zamku przebywał król Polski Jan III Sobieski. Obecnie zamek ten oczekuje na renowację.

Po ciężkiej i miłej pracy 12 czerwca odbyła się wystawa poplenerowa w domu kultury "Strzecha". Otwarcia wystawy dokonała pani dyrektor J. Wystub, która powitała równieĹź uczestników jak i gości między innymi naczelnika Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Marka Kurpisa, oraz inspektora ds/kultury Urzędu Miasta p. Teresa Piasecka-Haas.
Jury w składzie: M. Furmanowicz, M. Zawisła, J. Baron wybrała GRAND PRIX dla Alfreda Polok jak równieĹź oceniła prace w trzech technikach - olej:
1 miejsce - Marek Lasecki z Warszawy
2 miejsce - Danuta Giergun z Krakowa
3 miejsce - Jadwiga Starczyńska z Krakowa

akwarela:
1 miejsce - Ewa Oliwkowska z Jeleniej Góry
2 miejsce - Maciej Janowski z Poznania

mieszana:
1 miejsce - Tomasz Grabowski z Warszawy
2 miejsce - Ewa Wojtek z Raciborza

Wszyscy niesłyszący artyści chcą ta droga podziękować dyrektorowi J. Wystub, instruktorowi PZG I. Białuskiej jak i A. Jegierskiej-Michałowskiej, K. Baron, M. Piechockiemu za opiekę wspaniała organizacje i ciepłe przyjęcie w 900-letnim Raciborzu.

autor: Michał Justycki

powrót »