Wystawa malarstwa i fotografii
12.12.2008
Po czerwcowej poplenerowej wystawie, kolejny raz udało się nam przygotować wspaniałą wystawę dzieł malarskich i fotograficznych osób niesłyszących.
W dniu 5 grudnia 2008 r. w Raciborskim Centrum Kultury otwarto dwie wystawy: "Podkarpacki pejzaĹź", której autorem jest Kazimierz Witek z Sanoka i pokonkursowej fotografii osób niesłyszących z Raciborza "Ziemia raciborska".
Na otwarcie wystaw przybył prezydent miasta Racibórz - Mirosław Lenk, wiceprezydent - Ludmiła Nowacka, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu - Marek Kurpis i wielu innych gości.
Otwarcia wystaw dokonała pani dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury - Janina Wystub. Serdecznie witając wszystkich przybyłych szczególne słowa podziękowania kierowała do autora prac malarskich - Kazimierza Witek jak i do organizatorów wystawy fotograficznej Marka Piechockiego i Michała Justyckiego. W podziękowaniu za wernisaĹź pani dyrektor J. Wystub wręczyła panu K. Witek pamiątkowy album z miasta Raciborza.
Pan Kazimierz Witek jest artystą malarzem i rzeĹşbiarzem od prawie 40 lat. Twórczość ta nie tylko sprawia Jemu przyjemność, ale równieĹź pomaga patrzeć inaczej na świat. Maluje to co dyktuje jemu serce. Dzięki malarstwu moĹźe przezwyciężać swoją niepełnosprawność.
Najbardziej lubi malować farbą olejną, która najlepiej nadaje się do przedstawienia kolorowego świata oświetlonego szlachetnymi promieniami słońca. Obrazy K. Witka są pełne ciepła i realistycznych, jasnych kolorów charakterystycznych dla podkarpackiego pejzaĹźu.
Malarstwo jak twierdzi K. Witek jest sztuką dla cierpliwych artystów, którzy dzięki swojej pasji potrafią poświęcić wiele czasu na osiągnięcie jak najlepszych efektów.
Na zakończenie pan K. Witek serdecznie podziękował M. Justyckiemu za zorganizowanie tej wystawy i za tak ciepłe przyjęcie jego prac przez miasto Racibórz. Podziękował równieĹź prezesowi Koła PZG w Sanoku panu Jarkowi Prystupiuk za pomoc i opiekę w czasie wystawy i podróĹźy.
W pierwszej wystawy fotograficznej brało udział 11 osób niesłyszących z powiatu raciborskiego. Konkurs odbył się w klubie PZG w Raciborzu, a jurri w osobach: przewodniczący BłaĹźej Baranowski członkowie M. Piechocki, M. Justycki, Irena Białuska miało nie lada problem wyselekcjonować najciekawsze i najlepsze fotografie.
I miejsce zajęła Monika Słodzińska fotografią - "Racibórz wita"
II miejsce Kinga Hołga - "Stare zabytki"
III miejsce Katarzyna Golinska - "bez tytuł"
WyróĹźnienia otrzymali:
Joanna Luks - "Słońce, woda, życie"
Robert Struzik - "Fragment..."
Katarzyna Luks - "Kampania cukrownicza"
WyróĹźnienia i nagrody za udział w pierwszej wystawie fotografii osób niesłyszących "Ziemia raciborska" w obiektywie wręczał sam prezydent miasta Raciborza - Mirosław Lenk jak i wiceprezydent Ludmiła Nowacka.
Cała impreza minęła w miłej i serdecznej atmosferze, problemów z komunikacją nie było gdyĹź tłumaczona była przez I. Białuską.
Tą drogą chcemy podziękować prezydentowi miasta - Mirosław Lenk, wiceprezydentowi - Ludmiłą Nowacka, dyrektorowi RCK - Janina Wystub za przybycie na wystawę jak i za pomoc w organizacji i uświetnieniu całej imprezy.
 
MJ
powrót »