Wojna w kosmosie kim są autorzy

Książka “Wojna w kosmosie” jest próbą przewidywania bliskiej nam przyszłości w kontekście podboju i dominacji w kosmosie. Brzmi to nieco egzotycznie i może przywodzić na myśl powieści science-fiction ale przewidywania te oparte są jak najbardziej na faktach i realnych planach. Obaj autorzy Jacek Bartosiak i George Friedman wykorzystują do tego narzędzia znane z geopolityki i przekładają je na zasady rządzące przestrzenią kosmiczną. Jest to zupełnie nowatorskie podejście, bo przywykliśmy myśleć o kosmosie jako o sferze zupełnie różnej niż ziemia. Trzeba pamiętać, że to nie przestrzeń jest bohaterem dziejów ale ludzie, którzy tą przestrzeń zajmują. A ludzie mimo setek lat nie zmienili się tak bardzo.

Kim są autorzy książki i skąd wziął się pomysł na wspólny projekt związany z kosmosem?

George Friedman

Amerykański politolog, urodzony tuż po wojnie w Budapeszcie. Ukończył uniwersytet City College of New York,a doktorat uzyskał na Cornel University. Założył prywatną agencję wywiadowczą Startfor nazywaną przez niektórych cieniem CIA. Zajmuje się geopolityką i współczesnymi doktrynami wojennymi. Był doradcą wielu amerykańskich dowódców wojskowych. W swojej ostatniej książce przewidział wzrost imperialnych aspiracji Rosji i prób podzielenia przez nie NATO.

Książka “Wojna w kosmosie” nie jest pierwszą publikacją autora w Polsce. W 2014 roku ukazał się jego wywiad z Agatonem Kozińskim “Polska jest w zwrotnym punkcie historii”.

Jacek Bartosiak

Polski prawnik, publicysta i geopolityk. Założyciel tink tanku Strategy and Future, znanego między innymi z raportu “Armia nowego wzoru”. Autor wielu książek o geopolityce i historii. Działał przy fundacji Pułaskiego jako Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji. Wielokrotnie podróżował do Stanów Zjednoczonych uczestnicząc w grach wojennych i zdobywając doświadczenie w myśleniu o wojnie i wojskowości. Tak też poznał Georga Friedmana.

Książka jest wynikiem wspólnych rozmów Bartosiaka z Friedmanem o znaczeniu domeny kosmicznej na współczesnym polu walki. Doprowadziło to do rozważań o przyszłości i kluczowym znaczeniu kosmosu w walce o globalną dominację.